Základná škola s materskou školou Jána Vojtaššáka Zákamenné

 

Navigácia

test

Prihláška do ŠKD

Navigácia

  Prihláška doSKD

  Staršie roky

  2010/2011

  Slávnostné ukončenie školského roka

  Ukončenie školského roka začne svätou omšou o 8.00 vo farskom kostole.

   

  Majstrovstvá kraja v atletike starších žiakov a žiačok    2. 6. 2011

  Aj majstrovsvá kraja v atletike sa konali v Rabči. Zúčasnili sa ich víťazi okresných kôl. Naši chlapci opäť úspešne zabojovali.

  Dušan Tadeáš Plaskúr obsadil 1. miesto v skoku do výšky  a  2. miesto v skoku do diaľky                                             

  Marek Florek  v behu na 1000 m obsadil 2. miesto

  Dušan Tadeáš Plaskúr bude našu školu reprezentovať na celoslovenskej súťaži. Držíme mu palce. Pripravoval p. uč. Madleňák                                          (se)

   

  Majstrovstvá okresu v atletike - mladší žiaci, žiačky

    Dňa 20. 5. 2011 v športovom areáli ZŠ  v Rabči prebehla atletická súťaž, v ktorej medzi sebou súperili jednotlivci a družstvá mladších žiakov a žiačok.

  Našu školu reprezentovalo družstvo chlapcov.

  Najúspešnejší z nich bol ANTON HLADEK zo VI.B, ktorý v behu na 60 m obsadil pekné 3. miesto.

  Srdečne blahoželáme. Pripravoval p. uč. Madleňák     

   

  12.5.2011 Majstrovstvá okresu v atletike starších žiakov v Rabči

  Opäť sa potvrdilo, že na našej škole máme zdatných športovcov. Družstvo chlapcov vybojovalo  3. miesto.

  jednotlivci: 1000 m - 1. miesto MAREK FLOREK IX.C

                     výška - 2. - 3- miesto DUŠAN TADEÁŠ PLASKÚR IX.A

                    diaľka - 1. miesto  DUŠAN TADEÁŠ PLASKÚR IX.A

                    guľa - 2. miesto PETER VRÁBEĽ IX.C

                    štafeta 4x60m - 3. miesto MAREK FLOREK IX.C

                                                             MAROŠ ÚRADNÍK IX.B

                                                                         PETER VRÁBEĽ IX.C

  DUŠAN TADEÁŠ PLASKÚR IX.A

                     diaľka - 3. miesto EVA RYPÁKOVÁ VIII.B       

  Pripravoval p. uč. Madleňák, p.uč. Sekerášová         

   

  Prvosienky darovali medveďa

  12. apríla 2011 sa konala Krajská prehliadka detskej divadelnej tvorivosti - Detský divadelný medveď v Žiline. Vynikajúce 1. miesto a postup do Šale získal DDS Prvosienka. Hlavnú cenu (medveďa) venovali svojim kolegom - divadelníkom zo sociálneho ústavu pre dospelých v Tvrdošíne. K postupu blahoželáme a držíme palce v Šali.

   

  Naše gymnastky súťažili

  Naše žiačky sa 31.marca 2011 zúčastnili na krajskom kole v gymnastickom štvorboji, ktoré sa konalo v Ružomberku. 

  Umiestnili sa v kategórii „A“ na druhom mieste a v kategórii „B“ tiež na druhom mieste.

  Blahoželáme a za prípravu ďakujeme p. Belicajovej.

   

  1. miesto v recitácii

  4. apríla 2011 sa konalo krajské kolo Rozprávkového vretienka v Žiline. Na 1. mieste sa umiestnila Laura Smolárová, žiačka 8.B triedy. K úspechu blahoželáme a za prípravu ďakujeme p. uč. Demkovej.

   

  Metodický deň z chémie

  29. marca 2011 sa na našej škole konal metodický deň z chémie, na ktorom sa zúčastnili učitelia chémie z okresu Námestovo. Za prezentáciu chemických pokusov ďakujeme p.uč. Klimčíkovi. Či bol úspešný, posúdia vyučujúci - prežili všetcismiley.

   

   

  Prvosienky opäť zvíťazili

  DDS Prvosienky ocenili 1. miestom aj v súťaži O erb mesta Dolný Kubín. Odmenou im bude zájazd do Poľska a postup na krajskú prehliadku Detský divadelný medveď  v Žiline. Fotky z ich predstavenia Za plotom nájdete vo fotoalbume.

   

   

  Postup Prvosienok

  22. marca 2011 sa detský divadelný súbor Prvosienka zúčastnil regionálneho kola Hviezdoslavov Kubín (kategória detské recitačné kolektívy), odkiaľ postupujú na krajské kolo do Martina. Pripravovala p. uč. Demková a p. uč. Štítová. Fotografie z vystúpenia si pozrite vo fotoalbume.

   

  Slávik Slovenska 2011

  16. marca prebehlo školské kolo Slávika.

  1. kategória (1. - 3. roč.): Natália Laššáková (1. miesto), Matej Gruchala z 2.D (2. miesto), Zuzana Vlčáková (3. miesto)

  2. kategória (4. - 6. roč.): Soňa Čičová z 5.C (1. miesto), Adriana Sochľáková zo 6.A (2. miesto), Annamária Kyrczová z 5.B (3. miesto)

  3. kategória (7. - 9. roč.): Tatiana Laššáková z 9.A (1. miesto), Ivana Fedorová z 8.B (2. miesto), Eva Rypáková z 8.B (3. miesto)

  Víťazi jednotlivých kategorií postupujú na okresné kolo. Za prípravu ďakujeme p. uč. Čičovej.    

   

  Okresné kolo vo volejbale

  Dňa 22.3. 2011 sa naši deviataci zúčastnili okresného kola vo volejbale v Or. Jasenici. Chlapci získali 1. miesto.

  Našu školu reprezentovali títo žiaci : P. Vrábeľ, D. T. Plaskúr, M. Michalica, L. Florek, M. Úradník, Š. Verníček, M. Buckulčík.

  Súťaž sa okresným kolom skončila, pretože regionálne kolo ani krajské kolo sa nekoná. Pripravoval p. uč. Mác

   

   

  Volejbalový maratón

  Dňa 4.2. 2011 sa naši žiaci a žiačky pod vedením p. uč. Máca zúčastnili 24 hodinového maratónu v Námestove. Súťaže sa zúčastnilo 5 chlapčenských a 6 dievčenských družstiev z celého Námestovského okresu. Družstvo chlapcov vyhralo 1. miesto a tým aj obhájilo putovný pohár z minulého roku. Družstvo dievčat získalo 4. miesto. Našu školu reprezentovali títo žiaci : P. Vrábeľ, D. T. Plaskúr, M. Michalica, L. Florek, M. Úradník, Š. Verníček, M. Florek, M. Belicaj, B. Kuhejdová, M. Brišáková, D. Magdiaková, V. Janetová, K. Koleňová, M. Smolárová, V. Kolenčíková, A. Bendžáková

   

   

  Výtvarné úspechy

  Aj v tomto školskom roku sa naši žiaci pod vedením p. uč. Fafejtovej zapojili do množstva výtvarných súťaží. Podarilo sa im dosiahnuť pekné úspechy. V súťaži Európa v škole  zíkala v 2. kategórii Anna Vrábeľová 1. miesto, v 1. kategórii Mária Straková 3. miesto a v 3. kategórii Nikola Florková 3. miesto.

  Blahoželáme.......

   

  Poďakovanie

  Náučný chodník je opäť bohatší o nový objekt. Jeho vzhľad vylepšilo šikovné a užitočné využitie tečúcej vody zhotoveným žľabom, čo  bude slúžiť návštevníkom na osvieženie sa čistou horskou oravskou vodou. Tento plnohodnotný výtvor zhotovil Ing. Durčák P. s pomocou žiakov  9. ročníka.Patrí im obrovské ďakujeme za ochotu a vytrvalosť pri práci. Tento nový prínos si mohli vyskúšať aj žiaci základnej školy z Babína, ktorí navštívili náš chodník v októbri. 

   

  Aranžovanie

  Na hodine enviromentálne výchovy žiaci 5. a 6. ročníka si osvojili svoje zručnosti, nápady a kreativitu pri aranžovaní vianočných ozdôb. Každý výtvor je jedinečný a originálny. 

   

  Vianočný darček

  Na ekologickom krúžku si deti vyrobili vlastný vianočný darček- utkali koberček pre svojich blízkych. Radosť tak bola dvojnásobná, keďže darček bol výsledkom vlastného úsilia a šikovnosti. Ďakujeme p.uč. Chmeľovej za trpezlivosťv a ochotu a všetkých prajeme veselé Vianoce a šťastný Nový rok.

   

  Zber papiera

  V tomto školskom roku 2010/2011 sa za mesiace september, október, november vyzbieralo 3 687 kg papiera. Najlepšou triedou v zbere bola 4.A trieda  so 444 kg. V zbere budeme naďalej pokračovať, tak neváhajte a zapojte sa.

   

  Vianočná latka

  Novým rekordom našej školy teda výškou 170cm sa podarilo zvíťaziť Dušanovi T. Plaskúrovi 9.A a na 3.mieste so zdolanou latkou vo výške 165 cm skončil Peter Vrábeľ 9.C,  k čomu im srdečne blahoželáme.

   

  Krajské kolo v bedmintone

  18.11.2010 v Martine na krajskom kole v bedmintone zvíťazili naši borci a to Dušan Tadeáš Plaskúr 9.A a Marek Polťák 9.D, čím sa zaslúžili o postup na Majstrovstvá Slovenska v Piešťanoch, ktoré sa uskutočnia 9.12.2010. Držíme košíky ;)

   

  Florbal v Hruštíne

  9.11.2010 sa naši 9-taci zúčastnili obvodneho kola vo florbale a v Hruštíne sa im podarilo zvíťaziť, čím postúpili na okresné kolo, ktoré sa uskutoční už tento utorok opäť v Hruštíne. Držíme hokejky ;)

   

  Majstrovstvá Slovenska

  Dňa 27.10.2010 sa konali v Žiari nad Hronom majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu na ktorých naši vytrvalostní bežci Marek Florek(9.C) Marek Belicaj (9.A) a Martin Buckulčík (8.D) opäť žali úspechy kedy im len o chĺpok ušlo prvé miesto keďže o tom rozhodovali iba stotiny sekundy. K druhému miestu na celoslovenskejúrovni im blahoželáme :)

   

  Krajské kolo cezpoľného behu Liptovský Mikuláš

  15.10.2010 opäť triumfovali naši vytrvalostní bežci Marek Florek (9.C),Marek Belicaj (9.A) a Roman Buckulčik (8.D). Po zdolaní 3km úseku mohli dvíhať medaily na najvyššiom stupienku a tým sa zaslúžili o postup na celoslovenské kolo, ktoré sa bude konať 27.10.2010 v Žiari nad Hronom, kde im budeme všetci držať palce. Do toho chlapci!!!

   

  Bežecké preteky

  1.októbra sa konala súťaž beh do vrchu v Oravskom Veselom, kde naši vytrvalostní bežci opäť excelovali. V kategórii 4-5 ročník pri účasti všetkých okresných škôl sa Marek Kovalčík (V.A) umiestnil na 7.mieste. V kategórii 6-7 ročník zvíťazil David Čič (7.D) a Peter Kovalčík (7.A) sa umiestnil na 6.mieste. V najvyššej kategórii 8-9 ročník sme opäť zvíťazili a to konkrétne Marek Florek (9.C).

  K úspechom blahozeláme. Športu zdar ;)

   

  Deň sťahovavého vtáctva

  2. október je dňom Európskeho sťahovavého vtáctva. Ekologicko - biologický krúžok sa každoročne zúčastňuje pozorovania vtáctva na Oravskej priehrade na Vtáčom ostrove. Pri pochôdzke náučným chodníkom sme sa započúvali do spevu pinky lesnej, sýkorky, kavky. Na vodnej ploche Vtáčieho ostrova sme mali možnosť vidieť a pozorovať ďalekohľadom kormorány, ktoré si vysúšali perie tým, že mali rozprestrené krídla. Okrem kormoránov na vode boli vytvorené skupinky divých kačíc, volavky popolavé a medzi nimi bola ozdobou krásavica beluša veľká. 

  V Zubrohlavskej zátoke náučného chodníka nám Mgr. Demko rozprával, že v tejto časti si buduje hrádze bobor vodný. Okrem iného sme sa dozvedeli o pionierských drevinách a o prirodzenej obnove lesa. Najviac sa nám páčilo krúžkovanie, ktoré nám predviedol Dr. Karaska. Pri krúžkovaní vtáčikov je dôležité určiť vek, pohlavie, druh, miesto - určiť správnu identitu. Ako príklad uviedol, že v Zambii našli okrúžkovaného vtáčika, ktorý mal na krúžku identitu miesta Oravskej priehrady. Spolužiaci okrúžkovaných vtáčikov vypúšťali voľne do prírody. Medzi týmito vtáčikmi bola sýkorka belasá tzv. štipľavka, u ktorej podľa farby peria a pásika na hrdle určil, že ide o jednoročnú samičku. Ďalšími druhmi bola penica čiernohlavá a najmenším zachyteným druhom bol kolibkárik. Spolužiak s obavami chytil jeho útle tielko do dlaní a nechal ho voľne vyletieť, no napriek tomu je to silný vytrvalec, ktorý preletí tisíce kilometrov. 
  Poučný deň plný zážitkov sme zakončili zábavou na Edyho Ranči. Rozlúčili sme sa so štvornohými tátošmi a nastúpili sme do autobusu.
  Za príjemné potulky prírodou a obohatenie o vedomosti ďakujeme Mgr. Demkovi Mirkovi zo spoločnosti SOVS a Ing. Chmeľovej, našej vedúcej krúžku.
  Žiaci Ekokrúžku ZŠ Zákamenné

   

   

  Súťaž v cezpoľnom behu

  Dňa 24.9.2010 sa naši žiaci zúčastnili na súťaži v cezpoľnom behu ktora sa konala v Breze.V neľahkom teréne o dĺžke 1500m sa zverenci p.uč Madleňáka ukázali ako zdatní bežci . V kategórii starší žiaci sme sa umietnili nasledovne:

  1.Miesto: Marek Florek IX.C

  2.miesto:Zubrohlava
  3.miesto:Marek Belicaj IX.A

  .....

  9.miesto:Martin Buckulčík 8.D

  Poradie škôl:

  1.ZŠ Zákamenné

  2.ZŠ Namestovo

  3.ZŠ Zubrohlava

  Našim  zdatným bežcom blahoželáme a prajem veľa šťastných kilometrov ;) Športu zdar!!

   

   

  Premeny našej školy

  V novom školskom roku 2010/2011 na žiakov našej školy čakal obnovený areál školy . Počas prázdnin boli dokončené práce na fasádach budov , zmodernizované učebne,  kompletne zrekonštuovaná telocvičňa, nový školský nábytok, opravené chodníky...  V škole vznikli nové jazykové učebne s modernou didaktickou technikou a naďalej sa pracuje na ďalších špeciálnych učebniach pre odborné predmety.  Ostáva už len veriť že žiaci si nové priestory zachovajú v takomto stave čo najdlhšie a že  tieto podmienky školy využijú vo svoj prospech  pri získavaní nových vedomostí.

   

   

  Účelový deň

  Dňa 29.6 učitelia výchov zorganizovali účelové cvičenie pre žiakov 7. ročníka. Toto cvičenie prebiehalo na náučnom chodníku, kde pri altánku boli vytvorené štyri stanovištia. Súťažilo sa v týchto disciplínach: zdravotnícka príprava, dopravná výchova, prírodovedná výchova a výchova telesnej zdatnosti. Každá disciplína obsahovala vedomostný a praktický test, okrem telesnej zdatnosti, v ktorej sa súťažilo: hod granátom, skákanie na švihadle, skok do diaľky a beh na 50 m . Žiaci v každej disciplíne ukázali svoju odvahu, bystrosť, šikovnosť a húževnatosť bojovať.

   Najviac sa darilo skupine 7.B - Višne ( Ivana Fedorová, Eva Vojtasová, Filip Chromek, Adrián Sitárik). S počtom bodov 54,5 sa umiestnili na prvom mieste.

   Skupina 7.A triedy- Greenpeace ( Patrik Beňuš, Matej Florek, Simona Paláriková, Nikola Florková). S počtom bodov 52,5 dosiahli druhé miesto.

   Na treťom  mieste 7.D trieda- Nezábudka ( Jakub Florek, Valika Florková, Anton Laššák, Martina Kyrczová), ktorí získali 52 bodov.

   Na štvrtom mieste skupina 7.Ctriedy - Equito ( Tomáš Oleš, Lukáš Magdiak, Janeta Michal, Erik Šulc) získala 46 bodov.

   Títo súťažiaci boli vyhodnotení a samozrejme ocenení diplomom a vecnými cenami.

  Účelové cvičenie bolo obohatené o názornú ukážku práce psovodov. V príjemnom počasí sa okrem chrumkavej vône špekačiek vznášal lúkou príjemný krik futbalistov. 

   

  Čitateľská súťaž

  V mesiacoch október – máj prebiehala v 5. a 6. ročníku súťaž v čítaní kníh. Každý účastník súťaže prečítal v tomto období osem zaujímavých kníh. Z nich vypracovali žiaci súťažný kvíz v dvoch kolách a tu sú ich výsledky:

  • miesto: DOMINIK POLŤÁK, 6.D – 48 bodov,    NATÁLIA GONŠOROVÁ, 6.D – 48 bodov
  • miesto: ZUZANA URBANOVÁ, 5.C – 39 bodov
  • miesto: LUKÁŠ BEŇUŠ, 6.D – 38 bodov,    BARBORA FLORKOVÁ, 6.D – 38 bodov
  • EVA LUČIVŇÁKOVÁ, 6.D – 34 bodov
  • NATÁLIA VOJTAŠŠÁKOVÁ, 5.C – 33 bodov
  • ANDREA KOSTOLŇÁKOVÁ, 5.C – 30 bodov
  • LUCIA POLŤÁKOVÁ, 5.B – 27 bodov
  • MIROSLAVA MICHALICOVÁ, 5.A - 26 bodov,  LÝDIA POLŤÁKOVÁ, 5.C - 26 bodov
  • ADAM ANTUŠÁK, 5.C – 22 bodov
  • DARINA VLČÁKOVÁ, 5.A – 19 bodov
  • KAMILA SVOBODOVÁ, 5.A – 17 bodov
  • KRISTÍNA STANČÍKOVÁ, 5.C – 16 bodov,  FILIP FEDOR, 5.B – 16 bodov
  • KATARÍNA ZVONÁROVÁ, 5.A – 14 bodov
  • ADAM HURÁK, 5.B – 13 bodov
  • FILIP BIELA, 5.B – 7bodov,  ALŽBETA VEČERKOVÁ, 5.A – 7 bodov

  BLAHOŽELÁME VÍŤAZOM A VŠETKÝM ČITATEĽOM ŽELÁME VEĽA CHUTI DO ĎALŠIEHO (aj prázdninového) ČÍTANIA.

  A NEZABUDNITE, ŽE   „DOBRÁ KNIHA JE LIEKOM PRE   DUŠU!“   

  Preto pozývame do tejto súťaže v ďalšom školskom roku aj ďalších, pre ktorých je hodnotná kniha priateľom!  

   

   

  Exkurzia

  Dňa 18.6.2010 sa uskutočnila  pre žiakov ôsmeho ročníka zemepisno- dejepisno- prírodopisná exkurzia do Súľovských skál. Žiaci si prezreli náučný chodník Súľovské skly, prehlidka trvala necelé tri hodiny, mohli tu vidieť prírodné útvary ako:  organy, gotickú bránu, hrad Hričov, hríbovité utvary, ktoré tvorili treťohorné zlepece. Oboznámili sa s flórou a faunou tohto prostredia .Z geografického hľadiska Súľovské skaly patria k Strážovským vrchom. V Bytči sme si prezreli Bytčiansky zámok, ktorý dal postaviť palatín Thurzo na sobášenie svojich dcér. Sobášna sieň sa využíva dodnes, do nej sme nemali povolený vstup, ale prezreli sme si malé nádvoríčko, kroré bolo dosť ošarpané, ale so zaujímavou výzdobou

   

   

  "LUSKÁČIK" - Matematická olympiáda

   

  Aj škôlkari vedia rátať...O tejto skutočnosti sa mohli presvedčiť všetci účastnici okresnej súťaže matematickej olympiády škôlkarov Luskáčik  kde si deti zmerali sily v matematických zručnostiach. Zúčastnilo s 31 detí z okresu Námestovo . Deti hravou formou riešili hlavolamy, tangram, zakresľovalia vymýšľali stavby, hrali sa s číslami. Deti boli po peknom dni odmenené diplomom a darčekom.

   

   

  Beseda s lesníkmi

  Apríl- pre mnohých len ďalší obyčajný mesiac v roku, pre iných mesiac bláznov. Mnohí možno ani netušili, že apríl je tiež mesiac lesov. Dôležitosť lesa netreba určite nikomu z nás pripomínať- okrem zdroja pokoja a ticha, zachytávania nadbytočnej vlahy, lesy (stromy) produkujú pre ľudí nevyhnutný kyslík. 28.4.2010 p. uč. Chmeľová symbolicky usporiadala besedu s lesníkmi Ing. Kondelom a Ing. Dendysom.

  Žiakov 4. ročníka lesníci oboznámili so zalesňovaním, ktoré je najvhodnejšie v mesiacoch apríl- máj, pretože pôda obsahuje najviac vlahy. Vysádzanie stromčekov si žiaci vyskúšali aj v praxi. Priestor pri altánku obohatili o nové druhy stromov- jaseň, javor, tis. Žiaci si tiež uvedomili, že je dôležité sa o dreviny naďalej starať a hlavne chrániť ich pred vandalmi, ktorým vytrhávanie malých stromčekov robí značne radosť.

  Žiaci vyšších ročníkov sa tiež aktívne zapojili do tejto činnosti. Na trase náučno- poznávacieho chodníka vysadili niekoľko bukov, brestov, javorov a jaseňov.

  Cieľom tejto besedy bolo naučiť žiakov vážiť si zeleň a pochopiť jej dôležitosť pre život. Oravský región je známy krásnou bohatou prírodou, ktorú ľudia často berú ako samozrejmosť a nevidia v tom nič výnimočné. Musíme si však uvedomiť, že o túto krásu v dnešnej rýchlej priemyselnej dobe môžeme ľahko prísť, preto je treba prírodu, či už jeden malý stromček alebo jednu malú rastlinku, zo všetkých síl chrániť.

   

   

  Úspešní matematici

  Na okresnom kole súťaže Pytagoriáda zákamenskú školu veľmi pekne reprezentovali naši žiaci.  Zuzana  Dendysová zo 4.B triedy získala krásne prvé miesto v kategórii P4 a  Emília Michlíková zo 4.B triedy získala tretie miesto v kategórii P4. Pripravovala ich pani učiteľka Florková Dana.Obom múdrym hlavičkám gratulujeme.

   

   

  DETSKÝ DIVADELNÝ MEDVEĎ

  V dňoch 7. a 8. apríla 2010 sa v bábkovom divadle v Žiline uskutočnil 14. Ročník divadelnej súťažnej prehliadky Detský divadelný medveď. Ako sám názov vypovedá išlo o súťažnú prehliadku detských amatérskych divadiel. Do krajského kola postúpili súbory, ktoré sa umiestnili na popredných miestach v okresných súťažiach. Celkovo vystúpilo 14 súborov z Oravy, Liptova a Kysúc. Jednotlivé predstavenia hodnotila trojčlenná odborná porota pod vedením prof.  Bela Felixa, ktorá rozhodla, že mnohé víťazstva putovali na Oravu.

  V kategórii deti hrajú deťom zvíťazil detský divadelný súbor Prvosienka zo Zákamenného s inscenáciou Domov. Príbeh je metaforou o tom, ako človek žije v prírode, ako ju znečisťuje. Inscenácia je doprevádzaná hudbou a  premietaním diapozitívov. Pre Prvosienky je to už ich v poradí tretí medveď.  Víťazstvo ich posunulo na celoslovenskú prehliadku Zlatá priadka do Šale. Inscenáciu režírovala pani Zuzana Demková, ktorá vymyslela aj samotný príbeh a choreografiu.

  V kategórii miniatúr odporučili porotcovia miniatúry Osamelá princezná divadelného súboru Dobrozvíťazí z Nižnej a Lakomstvo a smrť divadelného súboru Lienky z Novote.

  V kategórii Dospelí hrajú deťom zviťazil Divadelný súbor telesne a mentálne postihnutých Kdesi sa vzalo z Dolného Kubína s hrou Smola, môj, smola.

  Zdá sa, že v dobe, kde televízia,  internet a počítače majú prevahu sa nájdu ľudia, ktorí majú chuť tvoriť niečo nové originálne.  A veľmi potešujúce je to, že títo ľudia žijú a tvoria na Orave.

   

  SLÁVIK SLOVENSKA

  V stredu 24. marca sa uskutočnila na našej škole súťaž SLÁVIK SLOVENSKA 2010. Účasť spevákov bola hojná a súťažiaci boli odmenení v dvoch kategóriach.

  I. Kategória- 1.miesto -Matej Gruchala,  2.miesto- Natália Laššáková, 3.miesto-Zuzana Vlčáková a Mária Straková.

  II. Kategória - 1.miesto-Natália Sochuľáková, 2.miesto-Adriana Sochuľáková, 3.miesto-Natália Gonšorová a Matúš Polťák.

  Matej Gruchala a Natália Sochuľáková postupujú na okresné kolo ktoré sa bude konať 4.mája. Všetkým gratulujeme.

  Fotografie z akcie nájdete vo fotoalbume školy.

   

   

  Zvládli sme náročný prechod Zákamenským Grúňom

  To, že prázdniny sa môžu začať zdravo a športovo, tak o tom sa presvedčilo mnoho žiakov ZŠ s MŠ Zákamenné, ale aj veľký počet ľudí v rôznych vekových skupinách. Aj napriek nepriaznivému počasiu počet účastníkov na 4. ročníku Prechod Zákamenským Grúňom 2010 bol prekvapujúco vysoký. Po spoločnom odchode na Kalváriu sa už všetci bežci rozbehli na svojich bežkách smerom na Grúň. My, turisti, sme ich smelo povzbudzovali a vychutnávali si čarovný pohľad cez bielu hmlu na Vyšný koniec, Kamenný vrch a na susednú obec Novoť. Krásu Roháčov, Babej Hory, Pilska nám už spomínaná hmla však uvidieť nedovolila. Po zvládnutí prechodu cez Grúň všetkých veselo vítali zákamenskí lesníci, ktorí každého obdarovali štedrým občerstvením a dodali nové sily na náročný výstup cez Ušust. My, turisti, sme sa však pobrali trasou smerom na Vyšný koniec, kde sme ešte využili posledné sily na cestu ku Kalvárii. Cieľ bol už na dosah. Príjemne vyčerpaných nás privítali v kultúrnom dome a opäť sme dostali štedrú odmenu v podobe chutnej kapustnice. Vládla tu veselá nálada a príjemná atmosféra, ktorú vytvárali aj hudobníci a speváci. Je veľmi ťažké vyjadriť pocity, ktoré človek zažíva po zdolaní takejto skúšky. Môžeme však s istotou potvrdiť, že naše telo je rovnako vytrvalé ako náš duch. A ak si chceš aj ty vyskúšať svoju vytrvalosť, nie je nič jednoduchšie ako prísť a dokázať to. O rok čakáme aj teba!   Žiaci ZŠ s MŠ Zákamenné

   

   

  Snehová zábava

  Tvorivosť- odlišuje človeka od zvierat a strojov, znamená zmysel života

  Schopnosť tvoriť, radosť zo snehu, šikovné ruky, originálne nápady. To všetko ukázali deti zo ZŠ s MŠ J. Vojtaššáka, ktoré sa stretli 13.2.2010 o 10.00 hod. na lúke pred OÚ. Triedy súťažili vo vytvorení najoriginálnejšieho diela zo snehu. Napriek tomu, že sneh nebol príliš dobrý, žiaci dokázali vytvoriť neuveriteľné diela. Za najoriginálnejšie dielo porota vybrala krásne farebné auto vytvorené 6.D triedou. Tento unikát žiaci postavili detailne aj s pomocou ich ochotných a tvorivých rodičov. 2.miesto obsadili žiaci 4.A triedy. V početnom zložení vyčarovali obrovskú chobotnicu. V rebríčku za chobotnicou sa umiestnil snehový bunker. Takýto úkryt si obývali jeho stavitelia- maličkí druháčikovia, ktorí boli na svoj výtvor právom hrdí. To však nebola jediná pevnosť. Konkurenciu im vytváral krásny snehový hrad. Žiaci 5.B triedy si šikovne pomohli zalievaním vodou, aby ich hrad stál na pevných základoch. Týmto si vybojovali čestné 4. miesto. Je to pomalé, tvrdé a zelené... čo je to? Odpoveď na túto hádanku ( korytnačka) vytvorila zo snehu trieda 5. A . Aj títo žiaci si dali záležať a štítky tvrdého snehového panciera vytvárali pomocou zelenej čečiny. Lúku zdobilo množstvo snehových výtvorov. Okrem spomínaných diel svojou originalitou zaujala aj snehová sopka, na ktorú žiaci použili aj prírodný materiál, ďalej to boli snehové myšky, slimák, obrovská topánka a dlhočizná stonožka. Touto akciou nám deti ukázali, že sa stále dokážu tešiť z maličkostí, že hravosť má v ich životoch dôležitú úlohu. Určite si každý z nich odniesol krásne spomienky, ale aj sladkú odmenu a vecné ceny. Za tieto dary patrí obrovská vďaka pánovi riaditeľovi Mgr. Revajovi a o valentínske sladkosti  sa môžeme poďakovať Pharm. Dr.  Novodskej z lekárne Zákamenné.  Veľké „Ďakujeme“ určite patrí aj organizátorom akcie a kolektívu učiteľov, ktorí si našli čas tráviť časť Valentína s deťmi. Dúfame, že v tejto tradícii budeme spoločne pokračovať a z roka na rok bude počet účastníkov rásť.

  Výsledky práce detí si môžete pozrieť vo fotoalbume.

   

  Maškarný ples

  Tohtoročnú plesovú sezónu si užili žiaci prvého aj druhého stupňa. Každá maska bola zábavná, každý žiak a dokonca aj učiteľ usmiaty... Nuž nech nám táto veselá nálada vydrží celý rok. A keď si budete chcieť zaspomínať, nazrite do fotoalbumu :-)

   

  Potulky prírodou- prikrmovanie vtáčikov

  30. 1. 2010 Potulky náučným chodníkom

  „ Príroda je tu pre nás, my sme tu pre prírodu“

  Náš biologicko-ekologický krúžok nezabúda na povinnosti a zodpovednosť k vtáčikom počas zimy. Pred príchodom zimy sme na danom úseku chodníka umiestnili kŕmidlá, do ktorých aspoň jedenkrát do týždňa nasypeme semená slnečnice maku, jabĺk. Krutá zimy oziaba celé telo, mrznú ruky, nohy a vtedy si ešte viac uvedomujeme potrebu postarať sa o krásne spevavé stvorenie. Za to vďačíme našej vedúcej krúžku A. Chmeľovej, ktorá nám vštepuje lásku k prírode a všetkému živému tvorstvu, ale je aj vzorným príkladom. Na konci týždňa zoberie vrecko naplnené semenami a dodá: „ Na víkend im musíme dopriať viac potravy!“ A z vrecka s úsmevom vysypáva do kŕmidiel semená, ktoré sa nachádzajú v školskom areáli. „Je potrebné byť pozorný voči všetkým tým, ktorí potrebujú pomoc,“ povedala vedúca.

  Majka dokončuje: „Moja starká má 78 rokov a je pre mňa tiež veľkým vzorom. Na drevenom tráme jej počas zimy visí loj a kŕmidlo, ktoré najviac navštevujú sýkorky bielolíce. Rýchlym letom vyberú semiačko a v kríkoch ho strávia, a tak si jedna druhej uvoľňujú miesto a potravu. Aké družné, milé a láskavé. Nakoniec mi starká dodala, že minulý týždeň v kŕmidle zbadala strnádku a červienku.“ Nikdy nezabúdajme na pomoc, záchranu nášho nebeského stvorenia, ktoré sa spevom odvďačia za našu pozornosť k nim.

  Členovia Ekokrúžku, Zákamenné


  Vtáčia radosť
  Biela krása dookola sama,
  predsa prišla Pani zima.
  Deti sa vôkol lyžujú, sánkujú,
  vtáčiky si veselo poletujú.

  Monika dostala dobrý nápad,
  semiačka do kŕmidla nasypať.
  Chúďatkám malým spevavým,
  tielkam uzimeným, hladným.

  Vtáčik potravu rýchlo uchytí,
  preto ich môžeme len ťažko zachytiť.
  Potom únikové miesto hľadajú,
  kde si semiačka radi vychutnajú.

  V diaľke počuť vrany krákať,
  potrebujú tiež svoj hlad zahnať.
  Netreba zabúdať na spevavé tvory,
  sú potešením našej krásnej prírody.

   

  Zápis do prvého ročníka 2010

  29. 1. 2010 Budúci školáci navštívili našu školu,aby boli zapísaní do prvého a nultého ročníka. Slávnostný zápis pripravili učiteľky 1.stupňa a tie sa aj zoznámili s deťmi prostredníctvom rôznych činností kde si preverili ich pripravenosť do školy. Škôlkari si odniesli malý darček ktorý im pripravili žiaci. Tento rok bolo zapísaných 70 detí do prvého a 9 detí do nultého ročníka. Veríme, že sa im v škole bude páčiť a tešíme sa na nich. Fotografie zo zápisu si môžete pozrieť vo fotoalbume.

   

   

  Úspešní recitátori

  15. 1. 2010 Zaslúžené diplomy si priniesli naši žiaci z okresného kola recitačnej súťaže ŠALIANSKY MAŤKO kde pod vedením pani učiteľky Zdenky Klačanskej zvíťazili v kategórii 2-3 ročník Mária Straková (1.miesto) a Ľubomír Judiak(3. miesto). V kategórii 4-5 ročník boli úspešní Matej Martaus (1.miesto) a Eva Glejtková(2.miesto). Úspešní boli aj žiaci v kategórii 6-7 ročník kde sa umiestnila Kristína Klačanská(2.miesto) a Laura Smolárová(3.miesto). Obe dievčatá pripravovala pani učiteľka Demková. Úspešným recitátorom gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu.

   

  Vianočná besiedka

  21. 12. 2009 Aj tento rok žiaci spestrili predvianočnú náladu prostredníctvom vianočnej besiedky. Takmer každá trieda si pripravila pekný vianočný program ktorý potešil srdiečko všetkých detí a aj dospelých.

   

   

  Poďakovanie

  Dňa 4.10.2009 pri príležitosti Európskych dní sťahovavého vtátva Mgr. Demko Miroslav zorganizoval exkurziu na Oravskú priehradu. Na tento výlet pozval aj žiakov našej školy. Za príjemný zážitok z Oravskej priehrady chceme poďakovať aj pani učiteľkám Chmeľovej a Polťákovej.Na Vtáčom ostrove sme ďalekohľadom pozorovali labute, čajky, potápky chochlaté, ktoré sa predvádzali potápaním, ale aj zodpovedným prístupom matky k mláďatam, ktoré nosí na chrbte. Vodná hladina bola spestrená aj kačkami divými. Pán doktor Karaska nás oboznámil o krúžkovaní vtáctva a jeho význame. V sieti sa zachytili sýkorky belasé a kolibkárik čipčavý. Sýkorky nazval aj ,,štipľavky", ktoré zobáčikom štipali spolužiakov do dlaní, keď ich púšťali na slobodu s pozdravom ,,Nech sa vrátia opäť na budúci rok a nech svojim spevom spríjemňujú každý kútik prírody". Jednému spolužiakovi sa dokonca v ten deň splnil sen, lebo sa ocitol medzi krásnymi tátošmi u Edyho ranči. Tešíme sa na ďalšie stretnutie! Ekokrúžok Janka a Erika.

   

   

  Objavujeme tajomstvá vesmíru

  29. 9. 2009 Príroda sa ukladá na zimný spánok, vládne obdobie harmónie a vyrovnanosti, stromy v záhradách ponúkajú svoje posledné plody. Jeseň u nás tento rok z astronomického hľadiska nastala utorok 22. septembra o 23.18 h stredoeurópskeho letného času. Slnko je vtedy presne nad rovníkom, keď prechádza zo severnej pologule na južnú. Deň je vtedy rovnako dlhý ako noc. Pri tejto príležitosti p. uč. Chmeľová zorganizovala besedu s pánom Mojmírom Murínom. Ten nám bližšie vysvetlil daný jav a názorne nám ukázal zmeny na oblohe. Pozorovali sme planétu Jupiter a jej mesiace, družice, Polárku, Veľký a Malý Voz, súhvezdia Labuť, Kasiopeja a Cefeus pripomínajúci domček. Nájdeme ho na predĺženej spojnici Veľkého voza a Polárky.
  Pred pozorovaním sme si naplnili bruchá špekačkami a niektorí si krátili čas do zotmenia hraním futbalu. Chceme veľmi poďakovať pani učiteľke a pánovi Mojmírovi Murínovi za jeho odborný výklad a umožnené pozorovanie nočnej oblohy. Žiaci 5. ročníka

   

   

  Cezpoľný beh   29. 9. 2009

  Dnes /v utorok/sa na štadióne TJ Breza konalo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov ZŠ a študentov SŠ. Našu školu reprezentovalo družstvo žiačok v zložení: Zuzana Laššáková, Eva Rypáková, Dana Kovalíková a družstvo žiakov v zložení: Marek Florek, Ivan Buckulčík a Lukáš Urbaník. Zo súťaže si OBE DRUŽSTVÁ priniesli domov poháre a diplomy za pekné DRUHÉ miesto. MAREK FLOREK v súťaži jednotlivcov obsadil tiež DRUHÉ miesto.Blahoželáme /pozri foto/ (se)

   

   

  V. MEDZINÁRODNÁ OLYMPIÁDA   11. 9. 2009

  Včera /10.9.2009/ sa konala V.MEDZINÁRODNÁ OLYMPIÁDA medzi žiakmi škôl Suszec a Kryry z Poľska a žiakmi našej školy. Športové súťaže prebiehali za krásneho slnečného dňa. Diváci vytvorili úžasnú atmosféru. Na záver víťazi dostali krásne poháre a diplomy. Po skončení súťaží sa v kultúrnom dome konala pre všetkých diskotéka. Už teraz sa tešíme na najbližšie spoločné stretnutie, ktoré sa uskutoční v Poľsku.(se)

  Tu sú výsledky jednotlivých súťaží:

  Beh na 600 m
  chlapci:   1. Martaus Marek   2. Habor Mateusz   3. Neumann Arek
  dievčatá:  1. Owczarzak Karolina   2. Bialy Martyna   3. Koczar Karolina
  Beh na 1000 m
  chlapci:  1. Florek Marek  2. Buckulčík Ivan   3. Baron Kamil
  Skok do diaľky
  chlapci:   1. Mieszczanczyk Sebastian    2. Habor Mateusz    3. Pojda Mateusz
  dievčatá:  1. Kovalíková Daniela   2. Bialy Martyna  3. Owczarzak Karolina
  Vrh guľou
  chlapci:  1. Habor Mateusz  2. Urbanek Radoslaw    3. Vrábeľ Peter
  dievčatá:   1. Dopiráková Dominika   2. Samulszyk Iwana   3. Kytašová Lucia
  Volejbal
  chlapci:  1. Suszec + Kryry    2. Zákamenné
  dievčatá:  1. Suszec  2. Zákamenné    3. Kryry
  Vybíjaná
  dievčatá:   1. Zákamenné   2. Suszec + Kryry
  Futbal
  clapci:   1. Suszec + Kryry    2. Zákamenné
  Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.

   

  Záčiatok školského roka 2009/2010

  2. 9. 2009 Dnes sme začali
  Organizácia školského roka 2009/2010
  V súlade s vyhláškou MŠ SR č. 122/1992 Zb. o organizácii školského roka v ZŠ sa určuje obdobie vyučovania a školských prázdnin nasledovne:
  Vyučovanie:
  Prvý polrok sa začína 1. septembra 2009  vyučovanie sa začína 2. septembra 2009 končí 31. januára 2010
  Druhý polrok sa začína 1. februára 2010  vyučovanie sa začína 2. februára 2010 končí 30. júna 2010
  Prázdniny:

  Jesenné 29. októbra 2009 - 30. októbra 2009  Vyučovanie sa začína 2. novembra 2009
  Vianočné 23. decembra 2009 - 8. januára  Vyučovanie sa začína 11. januára 2010
  Polročné 1. februára 2010 Vyučovanie sa začína 2. februára 2010
  Jarné 22. februára 2010 - 26.februára 2010 Vyučovanie sa začína 1. marca
  Veľkonočné 1. apríla 2010 - 6. apríla 2010 Vyučovanie sa začína 7. apríla 2010
  Letné 1. júla 2010 - 31. augusta 2010 Vyučovanie sa začína 2.septembra 2010
  Zápis do 1. ročníka ZŠ sa bude konať v čase od 15. januára – do 15. februára 2010
  Monitor: termín konania určí Ministerstvo školstva SR metodickým pokynom.

   

   

  Koniec školského roka 2008/2009

  1. 7. 2009 Sú prázdniny, ale v škole sa aj tak pracuje.
  Regionálneho operačného programu (ROP)- investícia do budúcnosti....
  29. júna hneď ako zo školy "utiekli" žiaci sa nám tu "nasťahovali" robotníci. Škola z financií projektu ROP získa nový vzhľad: vymenia sa všetky okná, prerobí sa kúrenie, uteplia všetky budovy školy, vykoná sa nádstavba budovy dielni (zriadi sa jazyková učebňa, špeciálna učebňa fyziky a chémie, multimediálna učebňa), zároveň sa vymení zariadenie tried.
  V škole sa pracuje aj cez prázdniny.