• 26.06.2022
          • Mobilita Turecko 6.6. – 10.6.2022

• V týchto dňoch prebehla ďalšia úspešná mobilita v Turecku. Tentokrát sa jej mohlo zúčastniť viac účastníkov ako zvyčajne.
          • V týchto dňoch prebehla ďalšia úspešná mobilita. Tentokrát sa jej mohlo zúčastniť viac účastníkov ako zvyčajne. Za učiteľov sa zúčastnili p.uč. Bolibruchová, Polťáková a Šalatová; za žiakov Mário Koleň 9.D, Veronika Koleňová 9.B, Martina Kovaľová 8.A, Tomáš Mrekaj 9.C a Patrik Beňuš 9.C. Na prípravu sme veľa času nemali, ale všetko sme včas stihli. Žiaci si pripravili tri prezentácie, ktorými informovali partnerov o našej škole, obci a krajine. Tie prezentovali hneď prvý deň v tradičnom folklórnom oblečení.

Pondelok 6.6.2022

A takto nás vítali naši tureckí partneri: najmladší žiaci si pripravili tradičný turecký tanec, skupina sýrskych žiakov nám zaspievala ich tradičné piesne a v závere programu sa nám prihovoril riaditeľ školy.

Poobede sme mohli zažiť atmosféru vyučovania, žiaci boli rozdelení podľa krajín na workshopy do učební informatiky alebo technickej výchovy. Tieto učebne mali vybavené špičkovou technikou – naši žiaci prejavili skvelé pracovné aj technické zručnosti. Naučili sme sa, že pomocou súčasnej výpočtovej technológie dokážeme hrať melódie aj na banánoch.

Utorok 7.6.2022

Od rána sme spoznávali dvoj-miliónové mesto Izmit – Koceali, v ktorom bola škola aj náš hotel. Mesto je vzdialené od Istanbulu iba 107 km a je bohaté na históriu. Boli sme aj v prechodnom sídle významného dejateľa Atatűrka, ale aj na cintoríne, kde sú pochovaní slávni národní hrdinovia.

Po dobrom obede s guvernérom regiónu sme sa presunuli do vedeckého múzea, filmového štúdia a múzea papiera, kde sme sa dozvedeli veľa nových informácií.

Streda 8.6.2022

Tento deň sme sa presunuli bližšie k Istanbulu na miesto Tuzla Via Port – obchodný a zábavný park s množstvo atrakcií – prvou bolo Akvárium, kde sme obdivovali podvodný svet; druhou atrakciou bol lunapark, kde sme si vyskúšali skutočnú „horskú dráhu“ a treťou atrakciou boli pre nás ceny v outletových značkových obchodoch, ktoré boli tiež lákavé. Podvečer sme sa vrátili do školy, kde sa chystala slávnosť „promócií“ žiakov posledného ročníka ZŠ.

Štvrtok 9.6.2022

Ráno sme si privstali, pretože nás čakala cesta do Istanbulu a teda späť do Európy (Európu a Áziu oddeľuje prieliv Bospor, ale spája most s rovnomenným názvom). Dopravnej zápche sme sa aj tak nevyhli a väčšinu doobedia sme trávili v autobuse. Na obed sme sa plavili loďou po Marmarskom mori a z diaľky sme mohli vidieť všetky dôležité pamiatky. Poobede sme navštívili starobylý chrám Hagiu Sofiu – Chrám Múdrosti, o ktorom z dejepisu vieme, že deväť storočí patril nám katolíkom, iba od r. 1453  z neho urobili mešitu, potom od r. 1935 múzeum a len od r. 2020 je z neho opäť mešita.

Piatok 10.6.2022

Aj keď to bol zo všetkých najteplejší deň, trávenie času v „Ormanya“ parku medzi stromami a hobitími domčekmi, s malou ZOO a lesnou knižnicou bolo príjemné.

Večer sa niesol v duchu certifikácie, tancovačke a lúčenia.

Niektoré dojmy účastníkov z mobility:

p. uč. Polťáková – „Turci sú veľmi pohostinní a komunikatívni, našla som si nových priateľov. Avšak cítom smútok, že náš najkrajší chrám Hagia Sofia, ktorý sme navštívili v európskej časti Istanbulu, bol premenený na mešitu.“

p. uč. Bolibruchová – „Tureckí partneri dokázali, že hoci žijú v rozvojovej krajine, nezaostávajú v technickej vybavenosti odborných učební a môžu konkurovať hociktorej európskej škole.“

Martina 8.A – „Teraz mi bude divné, keď budem počúvať okolo seba iba slovenčinu.“

Tomáš 9.C – „Svet je naozaj malý a nie všetci vedia anglicky, tak sa dá dohovoriť aj rukami-nohami.“