• 27.10.2021
          • Mobilita Litva - september 2021

• Naši učitelia opäť cestovali do cudziny v rámci projektu „Sny začínajú v škole“. Druhá mobilita (medzinárodné stretnutie) učiteľov sa konala v Litve, Anykščiai.
          • Mobilita sa uskutočnila vďaka účasti našej školy v programe Erasmus+, ktorý podporuje výmenné partnerstvá medzi školami, učiteľmi a žiakmi v rámci EÚ.

Slovensko má s Litvou veľa spoločného. Obe krajiny vstúpili do EÚ v rovnaký deň – 1.5.1994. Obe krajiny majú na mape geografický stred Európy. Slovensko, čo sa týka pevniny. Litva zratúva aj moria. Rozloha Litvy je 65 tisíc km2, počet obyvateľov okolo 3 miliónov.

Navštívili sme aj miestnu školu Anyksciu Antano Baranausko pagrindine mokykla. Skoro by sme im závideli sálu, kde sa zmestí do 300 žiakov a knižnicu vybavenú študovňou a „tuli“ vakmi. Avšak nezávideli sme im krásne nové ihrisko, ktoré nemôžu používať kvôli nezrovnalostiam vo financovaní.

Naši učitelia ako aj partnerskí učitelia sa počas dvoch učiteľských mobilít pripravovali na štyri žiacke mobility, ktoré budú nasledovať v tomto šk. roku:

Rumunsko 22.-27.11.2021

Bulharsko 28.2. – 4.3.2022

Slovensko 9.-13.5.2022

Turecko 6.-10.6.2022

Niektoré dojmy účastníkov z mobility:

p.uč. Durčáková: Spoznať Litvu bolo pre mňa nezabudnuteľným zážitkom. Je to krásna krajina s množstvom pamiatok. Najviac ma očarilo jazero Rubikai, Trakai island castle a Hill of Crosses (Hora krížov). Jeden kríž sme tam za našich blízkych pridali aj my. Zišli sme sa tam výborná partia. Nielen my zo Zákamenného, ale aj všetci ostatní členovia mobility. Určite každému odporúčam zúčastniť sa mobility – spoznáte novú krajinu, nových ľudí a oprášite angličtinu.

p.uč. Florková: Na návštevu Litvy som sa veľmi tešila. O krajine, či školstve som moc nevedela, len názov hlavného mesta – Vilnius. Bola som prekvapená krásou krajiny. Je väčšia ako naše Slovensko, žije tam o polovicu menej ľudí, ale zato je čistá – nájsť odpadky na zemi sa mi nepodarilo. Ľudia sú milí. Ochutnali sme rôzne jedlá, ktoré mi moc chutili. Napriek chladnému počasiu sme zažili plavbu loďkou po jazere, navštívili chrám a katedrálu, vyhliadkovú vežu, Horu krížov a prešli sme sa chodníkom v korunách stromov. Litva mňa osobne veľmi očarila a nadchla. Ostali mi krásne spomienky i dojmy.  A ako tip na výlet túto krajinu jednoznačne odporúčam. Takže baľte kufre a prajem príjemný trip. J

p.uč. Martausová: Rada cestujem, spoznávam nové krajiny a ľudí rôznych kultúr. Keď som koncom leta dostala ponuku zapojiť sa do mobility Litva, nezaváhala som ani minútu. A neľutujem! Spolu so skvelými kolegyňami sme sa vybrali na dobrodružnú cestu. Litva je rovinatá krajina mnohých jazier. Ako sme sa dozvedeli, v krajine sa nachádza vyše 3 000 jazier ľadovcového pôvodu. Navštívili sme okrem iného aj miestnu školu. A aké sú tam deti? Také ako u nás. Cez prestávku behajú, skáču, vystrájajú, ale ukázali nám aj svoju smelosť a odvahu a predviedli sa skvelou angličtinou. Ponaučenie? „Keď chceš veľa cestovať, musíš správne speakovať!“ :)

p.uč. Bolibruchová: „Som rada, že som mohla spoznať novú krajinu, novú kultúru a vidieť ako sa žije na inej škole. Vedela by som si predstaviť život v tejto krajine, pretože mentalita obyvateľov aj strava je veľmi podobná tej našej. Nie som si istá, či by som si zvykla na kôpor v každom jedle, ešte aj v čipsoch. “

p.uč. Kureková: „Ja sa veľmi teším, že sa mi do mojej zbierky navštívených krajín podarilo pridať takú nezvyčajnú krajinu, akou je Litva. Moje geografické srdiečko potešili návštevy múzeí, spoznávanie prírody, miest a aj mentalitu tunajšieho obyvateľstva. Nakoľko milujem kôpor, brusnice a aj cvikľu (ktorú pridávali aj do čokolády!!!), páčilo sa mi aj ich stravovanie. Táto návšteva ma utvrdila aj v tom, že je veľmi  dôležité ovládať cudzí jazyk. Ďakujem našej koordinátorke – p.uč. Bolibruchovej, že ma  vybrala do svojho tímu a teším sa na návštevu priateľov z partnerských krajín, ktorá bude v máji, aby som im prezentovala naše krásne Slovensko.

Viac fotografií nájdete vo fotoalbume: https://zszakamenne.edupage.org/album/#gallery/747