15. novembra 2012 sme sa zúčastnili exkurzie, ktorá bola zameraná na spracovávanie odpadu v zbernom dvore Breza. Počas tohto nášho náučného výletu sme videli pripravené balíky papiera, tetrapakových obalov a plastov určené pre ďalšie spracovanie. Všetky druhy odpadu sa spracovávajú v lisovacom zariadení, ktoré obsluhovali dvaja pracovníci. Týmto spracovaním sa zmenšuje objem odpadov a takto spracovaný odpad sa vyváža na ďalšie spracovanie do miest na to určených, napr. v Kolárove sa ďalej zhodnocuje odpad zo spracovaných PET fliaš podľa farby. Finálny produkt takto zhodnoteného odpadu sa používa ako surovina v textilnom priemysle na výrobu vlákien.
Zaujalo nás spracovávanie tetrapakových obalov, ktoré takmer každodenne vyhadzujeme. V priestoroch, kde sa likvidovali tieto tetrapakové obaly sa šíril výrazný zápach spôsobený zvyškami odpadu (napr. zo zvyšného mlieka). Preto by sme si mali vážiť prácu každého človeka, ktorý zhodnocuje odpad v takýchto "nevoňavých" podmienkach. K zlepšeniu ich pracovného prostredia môže prispieť každý z nás, a to úplne jednoducho - stačí, ak tetrapakový obal vyčistíme pred jeho vyhodením do odpadkového koša, alebo budeme lepšie triediť odpady. Týmto aj my zabránime predražovaniu likvidácie odpadov.
Ďalšie zhodnocovanie zlikvidovaných tetrapakových obalov sa realizuje v Šuranoch, kde sa využíva metóda rozvlákňovania a metóda, pri ktorej sa využíva vysoká teplota a tlak. Boli by sme prekvapení, čo všetko je možné z takéhoto odpadu vyrobiť. Napríklad z tetrapakového odpadu sa vyrábajú obaly pre elektroniku, obaly na vajcia alebo zakoreňovače. Dokonca pri využití vysokej teploty a tlaku je možné z tohto odpadu vyrobiť stavebné kocky, ktoré sme mali možnosť vidieť na vlastné oči.
Podobné postupy spracovávania odpadu sa využívajú aj pri zhodnocovaní odpadu zo skla, papiera a pod.
Za odborný výklad a poukázanie na praktické využitie zhodnoteného odpadu sa chce náš ekokrúžok poďakovať Ing. Michalovi Vrábľovi.
Fotodokumentácia: Fotografie z nášho výletu nájdete vo fotoalbume.