Dňa 11.11. si naši žiaci a učitelia pripomenuli Deň vojnových veteránov pripnutím červeného maku.
Deň vojnových veteránov je pamätný deň venovaný pamiatke vojnových veteránov a padlých vojakov počas dvoch svetových vojen. Pripomína ukončenie 1. svetovej vojny, ktorá skončila 11.11.1918 o 11. hodine prímerím podpísaným v Compiegne vo Francúzsku. Straty na ľudských životoch, ktoré si táto „Veľká vojna“ vyžiadala, nemali dovtedy obdobu v celých ľudských dejinách.
Symbol Dňa veteránov – kvet vlčieho maku – ako symbol nového života, má pôvod v básni „V poliach Flámska“ (In Flanders fields) od kanadského vojenského lekára Johna McCrae. Zložil ju v máji 1915, keď sa v oblasti Flámska zúčastnil na krvavej bitke o belgické mestečko Ypres.
Báseň sa začína slovami:
„Na poliach flámskych kvitnú maky divé,
Rad za radom lemujú biele kríže clivé.
Tu ležíme.
Na oblohe škovránky statočne svoju pieseň spievajú,
Hukotom zbraní pod nimi neprestajne rušenú.....“
Tento kvet bol vybraný preto, lebo rastie divoko na mnohých poliach vo Francúzsku a Belgicku, kde sa odohrali niektoré z najsmrteľnejších bitiek prvej svetovej vojny. Kde bola predtým nádherná príroda, zostalo len blato, kde nič nerástlo. V tejto pochmúrnosti žiarila jedna výnimka – jasnočervené vlčie maky.
Báseň sa stala inšpiráciou pre americkú profesorku a humanistku Moinu Michaelovú – z divého maku ako prvá urobila symbol obetí dovtedy najväčšieho celosvetového vojnového konfliktu. (DuA a žiacky parlament)